Gmina Czarna Dąbrówka otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Europa dla Obywateli. (148 680,00 euro) na realizację projektu pn. Solidarity Helps In a Nowadays Europe (SHINE), (Solidarność pomaga w dzisiejszej Europie).
Projekt realizowany jest z udziałem przedstawicieli z miast i gmin: Gmina Tuchomie ( Polska), Gmina Ustka (Polska), Miasto Anklam (Niemcy), Miasto Pontgibaud (Francja), Morawica (Polska), Miasto Marzano Appio (Włochy), Hiszpania, Lipova-lazne (Czechy).
Gmina Czarna Dąbrówka jest Liderem projektu natomiast organizatorem i realizatorem projektu jest firma Alfa Beta Zeta z Zubrzycy Dolnej, a tłumaczem symultanicznym jest p. Barbara Antonina Zamroźniak.
W dniach 26-31 lipca 2021 roku rozpoczęliśmy realizację w/w projektu od wyjazdu do Andrychowa, gdzie wraz z Partnerami -przedstawicielami z miast i gmin: Gmina Tuchomie (woj. pomorskie, Polska), której to delegacji przewodniczył p. Jerzy Lewi Kiedrowski – Wójt Gminy Tuchomie, Gmina Ustka (woj. pomorskie, Polska) z przedstawicielami w osobach: p. Jadwiga Dic – skarbnik Gminy, p. Aldona Dawidowicz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, p. Robert Krzos – Komendant Straży Gminnej, Miasto Anklam (Niemcy), Miasto Pontgibaud (Francja), Gmina Morawica (woj. świętokrzyskie, Polska) Pan Burmistrz Marian Buras wraz z przedstawicielami urzędu miasta, Miasto Marzano Appia (Włochy), Hiszpania, Lipova-Lazne (Czechy) pan Burmistrz Lubomir ŹmoLubomir wraz z przedstawicielami gminy, pani Navratilova Blanka, Gospodarzy – Gminę Czarna Dąbrówka – reprezentowali m.in. Pani Sekretarz Joanna Parszewska, Agnieszka Ciszewska Kierownik Referatu PU, Beata Łozowska Dyrektor GCKiB, Radna Beata Woźniak. Zaczęliśmy współpracę, która ma na celu przezwyciężanie eurosceptycyzmu i wpisuje się w program Europa dla obywateli, akcję: Sieć Miast.
Partnerów projektu połączyła idea współpracy w celu wspierania udziału obywateli w działaniach europejskich. Dążenie do solidarności skupia się na dwóch głównych zjawiskach dotykających UE w ostatnich czasach: eurosceptycyzmie i ksenofobii. Ponieważ wskazane problemy pojawiły się w całej Unii Europejskiej, należy o nich rozmawiać i podzielić się potencjalnymi rozwiązaniami i najlepszymi praktykami. Inną ważną sekcją jest wymiana doświadczeń, jak każdy z Uczestników projektu radzi sobie z nim, jakie wprowadza rozwiązania w celu przezwyciężania negatywnych zjawisk, jakich efektów oczekuje.
W trakcie dyskusji uczestnicy wypowiadali się na temat różnic kulturowych pomiędzy poszczególnymi nacjami w Europie, wskazując, że wynikają one nie tylko z tradycji historycznych czy geograficznych, ale także z sytuacji społeczno-politycznych. Nieustannie przewijał się wątek emigrantów politycznych i zarobkowych oraz kwestia ich asymilacji w środowiskach lokalnych.
Debaty i dyskusje prowadzone były na zasadzie wymiany zdań i debaty, gdyż jednym z celów jest wzmocnienie poczucia solidarności wśród uczestników.
W ramach projektu referat na temat wspierania udziału obywateli w działaniach europejskich i przezwyciężaniu eurosceptycyzmu wygłosił p. Manuel de Francesco, architekt. Jego dwa referaty spotkały się z zainteresowaniem uczestników.
Projekt będzie trwał 24 miesiące; w tym czasie Partnerzy przeanalizują przyczyny ksenofobii i wypracują możliwe rozwiązania. Widzą potrzebę rozmów o problemach i zbierać dane, aby mieć pełny obraz rzeczywistości i określić listę oczekiwań wobec Programu Europa 2030. Projekt zakończy się podpisaniem umowy przez Partnerów. Zagwarantuje ona stałą współprace Partnerów na poziomie europejskim.
Przewidywane działania, które przez 24 miesiące będą podejmować Partnerzy:
- jedno spotkanie organizacyjne mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w każdym zaangażowanym kraju,
- sześć międzynarodowych wydarzeń w celu omówienia priorytetów Projektu w sześciu różnych miejscach wybranych spośród krajów uczestniczących.
Partnerzy projektu liczą na stałą współpracę między sobą, przełożoną na bezpośrednie kontakty grup młodzieży i seniorów, na spotkania międzynarodowe i międzypokoleniowe, ponieważ każda nacja i każde pokolenie ma sobie wzajemnie wiele do zaoferowania.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w dniach 27 września – 02 października 2021 r. Uczestnicy projektu spotkają się w tym samym gronie, a referaty na temat współpracy, zachowania tożsamości i narodowej identyfikacji wygłoszą p. Manuel de Francesco, architekt oraz p. Małgorzata Budnik-Żabicka, filolog, językoznawca i prawnik. To spotkanie odbędzie się w Dolinie Charlotty w Strzelinku (Gmina Słupsk). Uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejny etap projektu.