W związku nadchodzącym okresem wiosennym i warunkami do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia Nadleśnictwo Lipusz informuje, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody:
art. 124 :
„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
- Zakaz, o którym mowa w 1, nie dotyczy działań ochrony czynnej wynikających z:
- zadań ochronnych lub planu ochrony dla parku narodowego lub rezerwatu przyrody;
- planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000 ”
art. 131 :
Kto:
[...]wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy’, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary [...] -podlega karze aresztu albo grzywny.
Ponadto należy podkreślić , że zgodnie z Ustawą o lasach, art. 30:
„ W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
- korzystania z otwartego płomienia;
- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych
Należy zaznaczyć, że wiosenne wypalanie traw doprowadza do zmniejszenia różnorodności biologicznej cennych ekosystemów. Bezpośrednim skutkiem jest całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin, śmierć organizmów glebowych, zwierząt, a także zniszczenie siedlisk wielu gatunków. Wypalanie traw może doprowadzić do pożarów lasów - osłabione drzewostany będą mniej odporne, podatne na szkody abiotyczne i biotyczne.
Nadleśnictwo Lipusz zwraca się z prośbą o propagowanie powyższych treści wśród możliwie szerokiej grupy mieszkańców poszczególnych gmin, umieszczenie informacji na tablicach ogłoszeń i na stronach internetowych.
Wypalając trawy i nieużytki łamane jest prawo, a jedynym sposobem na wyeliminowania takich poczynań jest właściwe jego egzekwowanie.