Od dziś, 9 listopada 2020 r. w Słupskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierane jest osocze od tzw. ozdrowieńców! Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.
-
Kto to jest ozdrowieniec?
Osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie
bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR).
Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
UWAGA – fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.
RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.
Kto może być dawcą osocza?
Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)
- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:
– przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
- lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
- Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia)
- Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.
W przypadku, jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciawciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał jak tylko uzyskamy wynik zaprosimy na oddanie osocza.
Jak pobieramy osocze?
Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą
plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza
metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał
(skontrolowanym podczas ostatniego oddania).
Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.
Jak przygotować się do oddania osocza?
- bądź wyspanym
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów
- spożyj lekkostrawny posiłek
- unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
- ogranicz palenie papierosów
- nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój
Kontakt:
Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku pod numer tel. 59 842-20-21 (rejestracja w godzinach 07:30-14:00) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail: ozdrowiency@krwiodawstwo.slupsk.pl
Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-14:00.
-