W dniach 12-13 grudnia 2019 odbyła się konferencja kończąca realizację projektu pn.: „South Baltic – Food Innovation Culture Actors”, dofinansowanego w ramach Programu Południowy Bałtyk.
Projekt zakładał zbudowanie potencjału do tworzenia partnerstwa międzynarodowego poprzez wykorzystanie doświadczenia każdego z partnerów i parterów wspierających, w szerokim spektrum działania każdego z nich. Projekt koncentrował się na różnorodności kulturowej Regionu Południowego Bałtyku, poprzez podnoszenie wiedzy uczestników o historii i kulturze obszaru partnerów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych działań projektowych były zagadnienia dziedzictwa kulinarnego w duchu innowacji i dialogu międzykulturowego. W konsekwencji wypracowany został nowy model budowania partnerstwa transgranicznego, opartego na wykorzystaniu podobieństw oraz rozwiązującego problemy wynikłe z istniejących różnic kulturowo-historycznych, który w pełni sprosta współczesnym wyzwaniom społecznym. Oczekuje się, że otwarty podczas projektu dialog międzykulturowy, oparty na symbolach związanych z istniejącymi tradycjami kulinarnymi, pomoże partnerstwu znaleźć przyszłe obszary współpracy i tworzenia sieci oraz doprowadzi w efekcie do podpisania co najmniej 3 umów o współpracy, które są jednym ze wskaźników rezultatów założonych w projekcie.
Partnerem wiodącym w projekcie była Krinova Incubator & Science Park, instytucja publiczna utworzona z udziałem Gminy Kristianstad i Uniwersytetu w Kristianstad w Województwie Skane w Szwecji. Ponadto w projekcie uczestniczyły w charakterze Partnerów dwa podmioty działające na terenie Województwa pomorskiego gdzie prócz Gminy Czarna Dąbrówka, udział brało Nadbałtyckie Centrum Kultury z Gdańska. Stronę Litewską reprezentowało Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej Rietavas. Różnorodność form działania oraz aspektów podstawowej działalności Partnerów wzmacniali i pogłębiali Partnerzy Towarzyszący każdego z nich. Gminę Czarna Dąbrówka wspierała doświadczeniem zarówno merytorycznym, jak i kulturowym Gmina Cewice oraz Stowarzyszenie Tradycja z woj. zachodniopomorskiego. O innowacyjności projektu świadczy wielorakość zakresu działań podstawowych każdego z podmiotów biorących udział w projekcie.
Projekt został podzielony na 4 pakiety robocze, przewidujące zróżnicowane rodzaje działań projektowych prowadzących do wzmocnienia potencjału do budowania współpracy transgranicznej z wykorzystaniem zasobów lokalnych Regionu Południowego Bałtyku.
Wszystkie działania w projekcie skupiły się na wypracowaniu wspólnej wartości komunikacji międzykulturowej, co w efekcie przełożyło się na nowe podejście do nawiązywania współpracy transgranicznej w Regionie Południowego Bałtyku.
Wymiernym efektem projektu jest bezspornie porozumienie podpisane między stroną litewską o GCKiB z Czarnej Dąbrówki na mocy którego nastąpi szeroko rozumiana wymiana społeczno-kulturowa w której wezmą udział dzieci, aktywiści i społecznicy oraz chętni przedsiębiorcy z terenu naszej gminy co niewątpliwie wpłynie na rozwój i samopoznanie, ubogacając obie strony nawiązaniem nowych relacji, wspólnym celebrowaniem lokalnych imprez oraz wymianą wiedzy i doświadczenia, które nierzadko ma przełożenie w wymiarze ekonomicznym.